Apostil oanyı yapılan belgeler

Apostil işlemleri

Apostil tasdik şerhi işlemleri

Apostil işlemleri, insanların yurtdışına iş veya eğitim gibi nedenlerle yaptıkları başvurular sırasında istenen ve pek çok resmi dokümanda olması gereken bir onaydır. Başvuru yapılan her resmi kurumun kendine has taleplerinin olması; yeminli tercüme ve noter onaylı tercüme gibi hizmetlerin ortaya çıkışına zemin hazırlamıştır. İşte apostil işlemleri de bu hizmetler arasında sayılabilecek ve temel amacı resmi belgelerin geçerliliklerinin uluslararası alanda sağlanmasını amaçlayan işlemler bütünüdür.

5 Ekim 1961’de imzalanan Lahey Anlaşması

Apostil (apostiile) ortaya çıkışı 5 Ekim 1961’de imzalanan Lahey Anlaşması’na dayanmaktadır.

Resmi makamlarca düzenlenmiş veya onaylanmış bir belge doğruluğunun, tasdik edilerek başka bir ülkede yasal olarak kullanılmasını sağlayan onay sistemidir.

Apostil onay işlemi yapılan belgeler

Resmi belge çevirisi, adından yola çıkarak yapılacak tanımlamada resmi evrakların kaynak dil ile hedef dil arasındaki çevirisini açıklar. Resmi evrak çevirisinde şu hizmetler sunulmaktadır:

  • Doğum belgesi apostil onay işlemi
  • Bekarlık belgesi apostil çeviri işlemi
  • Evlilik cüzdanı apostil onay işlemi
  • Mahkeme evrakları apostil çeviri işlemi
  • Nüfus cüzdan apostil onay işlemi
  • Nüfus kayıt örneği apostil çeviri işlemi
  • Sabıka kaydı apostil onay işlemi
  • Sürücü belgesi apostil çeviri işlemi

Apostil tasdik işlemlerinizi biz takip edelim!

Adıgün Danışmalık olarak noter yeminli tercümenin yanında, noter tasdiki ve apostil tasdik şerhi işlemleri ile tek çatı altında kapsamlı çözümler sunuyoruz.

Apostil onayı

Apostil tasdikli istenen tercümenize dair işlemleri baştan sona yürütüyor ve size en iyi hizmeti sunuyoruz.

Tercüme işlemi sırasında hedef ve kaynak dilde oldukça yetenekli ve bilgi birikimine sahip çevirmenlerimizle belgenizi tercüme ediyoruz. Noter ve apostil onayı işlemleri sırasında da onayı yapacak birime yakınlığımız sayesinde zamandan tasarruf etmenizi sağlıyoruz.

Apostil işlemleri yapılan belgelerinizi ofisimizde, e-mail veya kargo yolu ile dilediğiniz adrese ulaştırıyoruz.

Siz de Adıgün Çeviri ve Danışmanlık güvencesinde kaliteli bir hizmet almak istiyorsanız hemen bize ulaşabilirsiniz.

Konsolosluk onayı ve Apostil işlemleri

Apostil Nedir?

Apostil Tasdiki – Apostil Onayı, belgenin yurtdışındaki resmi kurumlarda geçerli olması için Lahey anlaşmasına taraf olan ülkeler tarafından verilen bir tasdik türüdür.

LAHEY SÖZLEŞMESİ, 5 EKİM 1961
Bu Sözleşme, taraf ülkelerde verilen yabancı resmi belgelerin tasdik zorunluluğunu ortadan kaldırmaktadır. (25.09.1978 tarih ve 229 sayılı, 17.10.78 tarih ve 248 sayılı ve 20.09.84 tarih ve 226 sayılı Resmi Gazeteler).

Apostil İşlemleri Nerede ve Nasıl Yapılır?

Apostil işlemlerinin yapılacağı belge, tercüme bürosuna teslim edildikten sonra yeminli tercüman tarafından gerekli koşulları sağlayacak şekilde tercüme edilir ve onaylanır.

Yeminli çevirmenin onayladığı belge noterde tasdik edilmek üzere notere yollanır. Yeminli tercümanın yemin zaptını elinde bulunduran noter, belgeyi onayladıktan sonra belge apostil tasdiki için Valilik, Kaymakamlık veya Mahkemeye götürülür.

Apostil tasdikinin nerede yapılacağı belgenin niteliğine göre belirlenmektedir. İdari nitelik taşıyan belgeler Valilik veya Kaymakamlıklarda yapılırken adli nitelikteki belgeler Adalet Komisyonlarınca onaylanır.

Apostil Sözleşmesine Taraf Ülkeler

ABD, Almanya, Andorra, Antigua ve Barbuda, Arjantin, Avustralya, Avusturya, Azerbaycan, Bahamalar, Barbados, Belarus, Belçika, Belize, Bosna Hersek, Botsvana, Brunei, Bulgaristan, Cook Adaları, Çek Cumhuriyeti, Hong Kong, Makau, Danimarka, Dominika, Dominik Cumhuriyeti, Ekvador, El Salvador, Ermenistan, Estonya, Fiji, Finlandiya, Fransa, Grenada, Güney Afrika, Gürcistan,

Hırvatistan, Hindistan, Hollanda (*), Honduras, İngiltere (*), İrlanda, İspanya, İsrail, İsveç, İsviçre, İtalya, İzlanda, Japonya, Kap Verde, Karadağ, Kazakistan, Kıbrıs, Kırgızistan, Kolombiya, Kore Cumhuriyeti, Lesoto, Letonya, Liberya, Lihtenştayn, Litvanya, Lüksemburg, Macaristan, Makedonya, Malavi, Malta, Marşal Adaları, Mauritius, Moğolistan, Moldova, Meksika, Monako, Namibya,

Nikaragua, Niue, Norveç, Panama, Peru, Polonya, Portekiz (*), Romanya, Rusya Federasyonu, São Tomé ve Principe, Samoa, San Marino, Seyşeller, Sırbistan, Slovakya, Slovenya, St. Kitts Ve Nevis, St. Lucia, St. Vincent Ve Grenadinler, Surinam, Svaziland, Tonga, Trinidad Ve, Tobago, Türkiye, Ukrayna, Uruguay, Vanuatu, Venezuela, Wallis, Futuna, Yeni, Zelanda, Yunanistan

Apostil tercüme hizmeti nedir?

Noter onaylı tercümede yoğun talep gören hizmetlerden biri de apostil tercüme hizmetidir. Apostil tercüme, yurtdışında kullanılacak evrakın resmiyetinin kuvvetlendirilmesini sağlayan hizmettir. Noter onaylı tercümeden çok farklı olmayan Apostil çeviri, farklı kurumlarca onaylatılan belgeler için yapılan tercümedir.

Apostil tercüme sırasında şu adımlar izlenir: İlk olarak belge tercüme edilir. Tercüme edilen belge yeminli tercüman tarafından imzalanır ve kaşelenir, sonra noter onayına gönderilir. Noter tasdiki yapıldıktan sonra evrak, apostil için ilgili kuruma iletilir. Apostil çeviri hizmeti talep edildiğinde çevrilen belge için talep edilen ücrette bir farklılık ortaya çıkmaz.