Apostil işlemleri

Yeminli Tercüme

Profesyonel noter tasdikli yeminli tercüme hizmeti

Kaliteli hizmet ilkesi ile yola çıkan yeminli tercüme büromuz, dil eğitimini başarı ile tamamlayan, dil ve kültür özelliklerini benimsemiş tercümanlarımızla yapmaktadır. Yeminli tercümanlarımızı seçimi konusunda titiz davranıyor ve çifte vatandaşlığa sahip tercümanları seçmeye dikkat ediyoruz. Bu sayede daha kaliteli hizmet sunmayı amaçlıyoruz.

Tercümesi yapılan belgelerin resmi evrak özelliği taşımasından dolayı gizlilik ve güvenin tesis edilmesi için titizlikle faaliyet gösteriyoruz. Yeminli tercümesini yaptığımız belgelerinizi size özel arşivimizde saklı tutuyor ve arşiv hizmeti sunuyoruz.

Yeminli tercümanlık hizmetinin yanı sıra uzmanlarımız aracılığıyla size hangi ülkede hangi evrakların gerekli olacağı konusunda danışmanlık hizmeti de veriyoruz.

Hizmetlerimiz hakkında detaylı bilgi almak için bizi arayabilirsiniz.

Telefon, E-mail veya Whatsapp ile günün her saati bizimle iletişime geçebilir, resmi başvuru ve işlemlerinizde kullanacağınız her türlü belgenin yeminli tercüman imzalı ve kaşeli tercümesini yaptırabilirsiniz.

Yeminli Tercüme Hizmeti

Yeminli Tercüme nedir?

Yeminli tercüme, resmi evrak çevirisinin yeminli tercüman sıfatına haiz kişilerce yapılmasını ifade etmektedir.

Çevirmen seçiminde tercüme yapılacak hedef ve kaynak dilde yeterlilik ve eğitim koşulları göz önünde bulundurulmaktadır.

Yeminli tercüman olmanın bazı şartları bulunmaktadır. Bu şartlardan birincisi ve en önemlisi tercüme yapılacak dilde eğitim alındığının ispat edilmesi ve lisans diplomasının ibraz edilmesidir. Gerekli şartları yerine getiren ve noter huzurunda, tercüme yaparken iş ahlakının gereklerini yerine getireceği konusunda yemin eden mütercimler çeviri faaliyetini yeminli tercüman sıfatı ile sürdürme hakkı kazanır.

Ülkemizde tercüme ve tercümana sıklıkla ihtiyaç duyulmaktadır. Bu durumun temel sebebi ise resmi evrak tercüme edildikten sonra ortaya çıkan yeni belgenin de resmi belge niteliğinde olduğunu kanıtlama ihtiyacıdır. Daha açık bir şekilde ifade etmek gerekirse yeminli çeviri, kaynak dildeki resmi evrakın hedef dile tercümesi ve yeminli tercüman tarafından onaylanmasına denir. Yeminli tercüme imza ve mühür ile yeminli çevirmen tarafından onaylanır. Çevirmen onayladığı çeviri ile ilgili bütün sorumluluğu üzerine almış olur.

Yeminli Tercüman kimdir?

Yeminli tercüman, yeminli tercüme bürosu adı verilen yerlerde çalışır. Tercüme merkezlerinde mahkeme kararı, doğum belgesi, lisans diploması vb. resmi belgeler çevrilir. Bu belgeler üzerinde bulunan bilgilerin önemi hem tercümenin hem de bilgi güvenliğinin yüksek standartlarda olmasını gerekli kılar. Bahse konu sebepler dolayısı ile yeminli tercüme bürosu seçerken seçtiğiniz büronun işinin ehli olmasına ve güvenilir olmasına çok dikkat etmelisiniz.

Tercüman onayladığı çeviri ile ilgili bütün sorumluluğu üzerine almış olur. Yeminli tercümenin geçerliliği ıslak imza ve mührün yanında belgeye; yeminli tercümanın adı – soyadı, hedef dil, kaynak dil, tercüme tarihi ve yeri gibi bilgilerin bulunmasına bağlıdır. Tüm bu bilgiler yeminli tercümanın onayı ile belgeye yazılmalıdır.